U četvrtak 18. srpnja 2024. održane su prezentacije projekta obnove Doma mladih. U Razredu je održana konferencija za medije, koja je bila uvod u javnu prezentaciju održanu u popunjenom Amfiteatru Doma mladih.
Prezenteri su bili arhitekti Dinko Peračić i Miranda Veljačić, Stefana Došen, ravnateljica Multimedijalnog kulturnog centra, gradonačelnik Ivica Puljak i njegov zamjenik Bojan Ivošević, dok je prezentaciju moderirao Ivan Šarar, vanjski konzultant.
Među zainteresiranom publikom bilo je predstavnika udruga koje su trenutno smještene u zgradi Doma mladih, ali i ostalih organizacija civilnog društva, ravnatelja javnih ustanova u kulturi, pa čak i onih koji su davnih godina radili na izgradnji zgrade Doma.
Gradonačelnik je istaknuo kako je ovo najveća gradska investicija u kulturi procijenjena na oko 25
milijuna eura. Za rekonstrukciju Doma mladih rezervirano je 11 milijuna eura bespovratnih sredstava kroz ITU mehanizam Urbane aglomeracije Split, dok će se ostatak sredstava osigurati putem kredita Europske investicijske banke. Početak radova, po ishođenju građevinske dozvole i provedbi javne nabave, najavljen je za kraj ove godine.
“U modernom društvu kultura je najvažniji segment i to je ono što želimo razvijati u gradu. Split se nalazi u osjetljivom i dinamičnom trenutku, postao je globalna turistička atrakcija koja donosi pozitivne i negativne aspekte. Potrebno nam je dobro mjesto da vratimo grad građanima i građane gradu,” rekao je gradonačelnik Ivica Puljak. Istaknuo je da je Dom mladih upravo to mjesto, sa svojim dvoranama, trgovima, kafićima, kinom, amfiteatrom, vježbaonicama i uredskim prostorima. “To je prilika da vratimo grad sebi i sebe gradu, te da izgradimo najveći kulturni centar u Hrvatskoj ove vrste kao temelj boljeg Splita i njegove međunarodne kulturne relevantnosti.”
Ivan Šarar, vanjski konzultant, naglasio je da je tijekom protekle godine razrađen detaljan plan korištenja prostora zgrade koja će u potpunosti promijeniti način života i sadržaja. Ravnateljica Stefana Došen dodala je da će sadržaji Doma mladih živjeti i za vrijeme izvođenja radova. Grad Split osigurao je zamjenske prostore za većinu onih koji trenutno rade u Domu. Osnovana je radna skupina koja je kreirala kriterije za dodjelu prostora, koji će biti dati na javno savjetovanje. Ti prostori neće biti samo zamjena za Dom mladih, već će predstavljati nove kulturne točke koje će oživjeti grad. Gradske kulturne ustanove također su dale veliki doprinos, otvarajući vrata svojih prostora za realizaciju kulturnih programa, stvarajući priliku za suradnju koja do sada nije bila uobičajena.
Prema riječima Dinka Peračića, glavnog arhitekta koji je zajedno s Mirandom Veljačić projektirao rekonstrukciju, istaknuo je da će se dogoditi trostruka transformacija zgrade Doma mladih, koja je prvotno zamišljena kao veliko kazalište. Transformirat će se prostor, sadržaji i konačni izgled građevine, koja će dobiti svježiji, suvremeniji i tehnološki napredniji izgled u odnosu na postojeći brutalistički stil iz sedamdesetih.
Prostor postojeće zgrade fragmentira se u mnogo malih prostora, od kojih svaki može dobiti svoju ulogu. Buduća rekonstruirana zgrada, s oko 12,5 tisuća četvornih metara uključivat će više dvorana, raznih prostora za interakcije, druženja, rekreaciju, provođenje slobodnog vremena, koncerte, klubove i slično.
Moglo se čuti i kako to nije kuća u kojoj stanuje jedna ustanova, nego dom za brojne inicijative koje se bave kulturom i čijim ekosustavom upravlja Multimedijalni kulturni centar.
_
Foto: Grad Split i Žaklina Antonijević